Doplňky stravy a vitaminy: Omega 3, vitamin D i vitální houby
Mám pro vás doporučení, co vám může pomoci ukočírovat příznaky Bechtěrevovy nemoci nebo jiné revmatoidní choroby. Víte, jakou hladinu vitaminu D máte? A proč užívat i vitamin K2?
V dnešním článku to bude hodně faktů, studií, ale také mých rad a osobních tipů. Pojďme si ale říct na začátek, že žádný potravinový doplněk nenahradí váš špatný životní styl. Nefunguje to jako zázračná pilulka, která po spolknutí změní váš život. Doplňky a vitaminy mohou být pomocnou berličkou, pokud se chcete vydat za zdravou cestou. A já to ze své vlastní zkušenosti moc doporučuju.
Než začneme. Chodíte na krev?
Před užíváním jakýchkoli doplňků a vitaminů, vřele doporučuju nechat si udělat krevní testy (případně i jiné testy) a vyhodnotit, co je důležité suplementovat a co ne. Samozřejmě to nemusíte dělat sami, buď máte ošetřujícího lékaře, který vám nechá udělat komplexní krevní rozbor na deficity anebo se obraťte na jiného odborníka – případně si udělejte krevní testy jako samoplátce.
„Podrobné krevní testy by měly zahrnovat vyšetření štítné žlázy, jaterní enzymy, železo a jeho metabolismus, vitamíny B9 a B12, vitamin D, glykémii, močovinu, kyselinu močovou, kreatinin, homocystein, celkovou bílkovinu, CRP, minerály, lipidový soubor (cholesterol a další), krevní obraz,“ popisuje Mgr. Anna Fabiánová, farmaceutka a terapeutka funkční výživy.
👉 Přečtěte si článek, kde Anna vysvětluje krevní testy z pohledu funkční medicíny.
TIP: Osobně mohu doporučit rehabilitační lékařku MUDr. Terezu Černou, která se zabývá funkční medicínou – já s ní řeším všechny své krevní rozbory. Na konzultaci probereme, co bych si měla nechat zjistit, a pak se mnou vyřeší výsledky a doporučí řešení.
Samoplátce? Zkus Synlab i Aeskulab
Zkušenost mám s oběma laboratořemi – ceník Synlabu a ceník Aeskulabu. Mívají i výhodné balíčky, jako třeba zmiňovaný vitamin D.
Omega 3 mastné kyseliny (rybí olej)
Co jsou zač? A proč je v těle chceme? Jsou to esenciální polynenasycené tuky, které mají protizánětlivé účinky. Klinické studie zaznamenaly u pacientů s revmatoidní artritidou zlepšení příznaků po pravidelném užívání omega 3 – méně oteklých a citlivých kloubů. V některých případech se pacientům podařilo snížit i dávky nesteroidních antirevmatik (NSAID), protože jejich příznaky ustoupily. Ačkoli jsou údaje u Bechtěrevovy nemoci omezenější, menší studie naznačila, že vysoké dávky omega 3 mohou vést ke zlepšení indexu BASDAI (to je ten dotazník, ze kterého se vypočítává aktivita onemocnění).
Sečteno podtrženo se omega 3 doporučují jako doplněk pro zánětlivá onemocnění. Také pomáhají proti kardiovaskulárním chorobám, ke kterým mají pacienti s revmatoidní artritidou i Bechtěrevovou nemocí větší predispozici.
Jak zjistím hladinu omega 3?
Pokud si to chcete změřit, Trime udělalo odběrovou sadu omega 3 index, kde stačí kapka krve (zjistí vám to poměr všech 26 mastných kyselin).
„*Doplňky by měly být vždy kvalitní, čisté a účinné. To znamená, že neobsahují žádná škodlivá aditiva a zbytečné látky – schválená aditiva na trhu mohou mít negativní dopad na zdraví mikrobiomu, celkového zdraví a mohou se v těle kumulovat. V čase se pak řada ‚bezpečných‘aditiv přehodnotila na nebezpečná a zakázaná, proto platí, že je lepší být předběžně opatrný. Čistý doplněk znamená nejen absenci aditiv, ale také kontrolu na případné kontaminace, aby daná látka (bylina, houba nebo i vitamin) neobsahovali nějaké toxické látky z prostředí. Účinnost je pak dána například tím, zda jsou vitamíny a minerály v dobře vstřebatelné a aktivní podobě nebo zda je daný produkt ve formě extraktu,“* dodává Anna, která vám ve své poradně zdarma pomůže s výběrem a dávkováním.
Kde ráda nakupuju?
Většinu vybírám právě na e-shopu Mgr. Anny Fabiánové – www.wugi.cz – protože vím, že všechny produkty prošly přísným okem a nebudu do sebe cpát žádné škodliviny zbytečně. Také mám ráda e-shop www.trime.cz nebo odebírám čaje či doplňky od farmaceuta a fytoterapeuta Mgr. Jindřicha Čecha na jeho novém e-shopu www.alchymista.online/obchod.
Vitamin D3: Proč přidat i vitamin K2?
Díkybohu se o vitaminu D více a více mluví. Déčko je pro imunitu a zdraví kostí klíčové – dokáže tlumitnadměrnouzánětlivouaktivitu vrozené i adaptivní imunity. U pacientů s RA a spondyloartritidami se nedostatek tohoto vitaminu spojuje s vyšší aktivitou a závažností onemocnění. Je zajímavé, že ve studiích, kde pacienti s RA užívali vysoké dávky vitaminu D dostatečně dlouhou dobu, vedlo to k významnému poklesu aktivity onemocnění a snížení počtu citlivých kloubů. U malých dávek vitaminu D po krátkou dobu se změny neprojevily vůbec.
Také u Bechtěrevovy nemoci se zkoumá vliv vitaminu D, bohužel těch studií není tolik jako u RA a dalších autoimunitních onemocněních. Nicméně víme, že nízká hladina vitaminu D souvisí s osteoporózou, což je pro bechtěreviky důležité téma. Obecně se doporučuje mít hladinu vitaminu D dostatečnou pro podporu kostí, prevenci osteoporózy a imunitní rovnováhu.
A jak je to teda s tím vitaminem K? Pokud vám byl předepsán Vigantol nebo jste sáhli po prvním déčku z lékárny, pojďme si o tomhle vitaminu říct více. Samotný vitamin D totiž nestačí, aby vše fungovalo správně. Vitamin K2 by se měl dávat synergicky, protože podporuje ukládání vápníku do kostí, a naopak brání jeho ukládání do cév. Také aktivuje kostní bílkoviny, které zvyšují mineralizaci kostí, což je důležité obzvlášť u pacientů s RA či Bechtěrevovou nemocí, protože dlouhodobý zánět nebo léčba kortikosteroidy způsobuje úbytek kostní hmoty.
Studie ukazují: U pacientů s RA vedla několikaměsíční suplementace vit. K2 ke snížení zánětlivých parametrů a zmírnění aktivity onemocnění.
👉 Pro více informací o vitaminu K, doporučuju si přečíst detailní článek.
„Pokud někdo přijímá více vápníku (třeba oblíbenou kombinaci vitamin D + vápník) bez vitaminu K2, může se mu vápník usazovat v cévách a zvýšit riziko pro kardiovaskulární onemocnění – ucpání cévy.“
Jaká je teda ideální hladina vitaminu D?
- Západní medicína považuje za dostatečnou hladinu u rizikových skupin (osteoporóza, autoimunitní nemoci) 75–125 nmol/l.
- Funkční a celostní medicína cílí výš a pro autoimunitní stavy vidí optimum 100– 150 nmol/l.
- Hladiny nad 250nmol/l bývají považovány za rizikové.
Jak zjistit hladinu vitaminu D?
Úplně jednoduše. Dojděte si na krev. Buď máte odběr vitaminu D každoročně v rámci prohlídky u svého lékaře, nebo si můžete zajít na krev jako samoplátce. Doporučuju každý rok, ať víte, zda máte suplementovat či nikoli. Anebo zkuste Trime odběrovou sadu. Nespoléhejte na to, že vás lékař upozorní na deficit. Jak píšu výše, každý vidí optimální hodnotu někde jinde.
Vitální houby
Řadíme mezi ně například reishi, shiitake, cordyceps a další druhy tradičně využívaných hub. Jsou léta užívané pro správné fungování imunitního systému a protizánětlivé účinky. Zjistilo se, že polysacharidy z reishi tlumí zánět u revmatoidní artritidy, regulují funkci imunitních buněk a podporují ochranu kloubní chrupavky a kosti. Také houby cordyceps ukázala protizánětlivý efekt.
Vitální houby jsou považovány za bezpečný doplněk stravy, který má pozitivní vliv na lidskou imunitu. Bohužel nemáme tolik studií a výzkumů u revmatoidních onemocněních.
👉 Anna má na svém webu o vitalních houbách e-book zdarma.
Probiotika
Probiotika mají v posledních letech boom. A právem. Neustále se zjišťují nové a nové důkazy o tom, že střevní mikrobiom ovládá nejen naše trávení, imunitu, ale třeba také náladu nebo spánek. Víme, že pacienti se spondyloartritidami i RA mívají jiné složení střevní mikroflóry než zdraví jedinci a tahle dysbióza může podporovat trvalý zánět. I když jsou studie na začátku, víme s jistotou, že probiotika přispívají zdraví střev a jsou bezpečná.
Na rozebrání jednotlivých bakteriálních kmenů by to chtělo další článek. 🙂
TIP: Stejně jako u všech doplňků stravy, i tady kontrolujte složení. Já osobně ráda beru probiotika Probiomix. Nezapomeňte, že mikrobiom můžete podporovat také probiotickými potravinami nebo třeba kefírem.
Co dál? Doplňků je nespočet
Můžeme se pak bavit i o důležitosti vitaminů B, hořčíku a tak dále. Záleží na vašem jídelníčku a deficitech – proto, doporučuju to nenechat jen tak, dojít si na krev, udělat si třeba jednu konzultaci o výsledcích a koupit si ideální doplňky. Radši pořádně než polovičatě.
A! Doporučuju si pročíst a poslechnout třeba blog a podcast Trime, blog Wugi nebo sledovat Pavlínu Pavlištovou z Non Toxic.
-–Tohle by možná bylo super reklama, ale nikdo mi za doporučování doplňků neplatí. Nic z toho nemám. Všechno vám sem vypisuji z vlastního vědomí, svědomí a zkušeností. A dělám to ráda. ❤️ Pokud byste mě chtěli podpořit, můžete - přes portál Buy me a coffe—
Zdroje:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4071485/#:~:text=,RASFs%29
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17062435/#:~:text=The%20patients%20in%20the%20high,dose%20groups
https://www.frontiersin.org/journals/medicine/articles/10.3389/fmed.2020.596007/full
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8180659/#:~:text=Conclusions
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4293151/
Holick MF. (2017). The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. Rev Endocr Metab Disord, 18(2):153–165.
Pludowski P, et al. (2018). Vitamin D supplementation guidelines. Nutrients, 10(10): 1458.
Ringe JD. (2018). Vitamin D and osteoporosis: Advances in knowledge, therapy and prevention. Ther Adv Musculoskelet Dis, 10(6): 111–123.
Sathyapalan T, et al. (2018). Vitamin D and rheumatoid arthritis: Are we ignoring the evidence? Rheumatology, 57(8): 1345–1347.
Scher JU & Pillinger MH. (2019). 25-Hydroxyvitamin D levels and disease activity in rheumatoid arthritis: new insights. Curr Rheumatol Rep, 21(8): 46.
Souberbielle JC, et al. (2021). Why consider pharmacological doses of vitamin D to treat moderate or severe covid-19? The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology, 211: 105899.
NICE (National Institute for Health and Care Excellence, UK) (2016, update 2022). Vitamin D: supplement use in specific population groups. (Dostupné online)